154-ე საჯარო სკოლა VIII კლასი
ქართული ენა და ლიტერატურა; მასწავლებელი მანანა კიკნაძე
10.04/14
მიხეილ ჯავახიშვილი
„ეშმაკის ქვა“
სწავლების საფეხური
და კლასი: საბაზო საფეხური მე-8 კლასი
ინტეგრირებული საგნები:
·
ქართული
·
ისტორია
·
გეოგრაფია
·
ხელოვნება
·
ფსიქოლოგია
მოსწავლეთა რაოდენობა; 26 მისწავლე
განსაკუთრებული
საჭიროების მქონე მოსწავლე კლასში არ არის;
კლასის ორგანიზება-----------ჯგუფური;
მოსწავლეები გაერთიანდნენ სხვადასხვა საგნობრივ ჯგუფებში; შეიქმნა ისტორიის, გეოგრაფიის,
ხელოვნების, ფსიქოლოგიისა და ლიტერატურის დროებითი ჯგუფები, რომლებიც ორი კვირის განმავლობაში
იკვლევდნენ და თანამშრომლობდნენ ერთმანეთთან.
გაკვეთილის სასწავლო
მიზნები საგნების მიხედვით:
ისტორია: იტორიკოსები მოიძიებენ ინფორმაციას კომუნისტური წყობის
შესახებ, აქვეყნებენკომუნისტურ ატრიბუტიკას, ბელადების სურათებს,რეპრესიების შესახებ
ინფორმაციას, რეპრესიებისა, რომელსაც შეეწირა მიხეილ ჯავახიშვილი.
დრო--------------5-6
წთ.
ლიტერატურა: მოსწავლეები კითულობენ „ეშმაკის ქვას“,
აანალიზებენ. გამოკვეთენ მხატვრულ ხერხებს, ავლებენ პარალელებს სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებთან(„მარიტა“,
„ამოდის ნათდება“)იმსჯელებენ სოფიოს ტრაგედიაზე და წაიკითხავენ მთვარისა და ტოტიას
მონოლოგს. წარმოადგენენ მათეულ ხედვას, რატომ დაწერა მიხეილ ჯავახიშვილმა „ეშმაკის
ქვა“ და რატომ შეიძლებოდა დაინტერესებულიყო ბრბოს ქევით.
დრო____________6-7
წთ.
გეოგრაფია: წერაქვის
ფიზიკურ - გეოგრაფიული მიმოხილვა; სლაიდები და მისი წარდგენა;
დრო---------------------5წთ.
ხელოვნება: ხელოვანები
მიმოიხილავენ მათთვის ხელმისაწვდომ კინოფილმებსა
და თეატრალურ ნაწარმოებებს,რომლებიც მიხეილ ჯავახიშვილის ნაწარმოებების მიხედვითაა
შექმნილი, ისაუბრებენ კინომუსიკასა და მსახიობებზე, რომლებიც ასრულებენ მთავარ როლებს;
დრო---------------------5წთ
ფსიქოლოგია: ვინაიდან სკოლას
არ ჰყავს ფსიქოლოგი და ამ თემის განხილვა და შეჯამება წარმოუდგენელია ამ ასპექტის გარეშე,
მოსწავლეები თვითონმოიძიებენ ფროიდის, დ. უზნაძის და სხვათა შეხედულებებს ბრბოს ფსიქოლოგიის
შესახებ და შეეცდებიან გააკეთონ დასკვნები
დრო-------------------5-7წთ
ეროვმნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული
მისაღები შედეგები:
ზეპირმეტყველება
|
ქართ. VIII. 1. მოსწავლესშეუძლიაკონკრეტულსაკითხებზემსჯელობისმოსმენადასაკუთარითვალსაზრისისწარმოდგენააუდიტორიისწინაშე.
ქართ. VIII. 2. მოსწავლესშეუძლიაორატორისგამოსვლისმოსმენადამისიშეფასებასაკომუნიკაციოამოცანისადააუდიტორიისგათვალისწინებით.
ქართ. VIII. 3. მოსწავლესშეუძლიამსჯელობისძირითადიენობრივიმახასიათებლებისამოცნობადაგამოყენება.
ქართ. VIII. 4. მოსწავლესშეუძლიაზეპირიგამოსვლისმოსამზადებლადსტრატეგიებისარჩევადაგამოყენება.
|
გაკვეთილის მსვლელობა: ლიტერატურის გაკვეთილზე გაჩნდა კითხვები: ვინ იყო,
სად დაიბადა და გაიზარდა, სად არის დასფლავებული, რატომ დაწერა „ეშმაკის ქვა“ და ასე
შემდეგ.
ამიტომ გადაწყდა შეგვექმნა დროებითი ჯგუფები და
გვეკვლია ის თემები, რომლებიც ასეთი ინტერესის საგანი გახდა. მოეძებნათ და გაეგოთ ყველაფერი
„ეშმაკის ქვის“ ავტორის შესახებ, რასაც მათი
ინტელექტუალური პოტენციალი გაწვდებოდა, რასაც ჩათვლიდნენ საკმარისად ამ ეტაპზე. ისინი
ხომ ჯერ კიდევ მე-8 კლასელები არიან და მათთვის ცოტა რთულია სრული ფსიქოლოგიური სურათის
დადება.
ორი კვირის განმავლობაში
მუშაობდა 5 ჯგუფიისე, რომ პროგრამული საგაკვეთილო მასალის შესწავლა არ შეფერხებულა,
ეს არც თუ ისე ადვილი იყო.
1.
გაკვეთილს
ისტორიის ჯგუფი დაიწყებს. ისინი თავიანთ ნაღვაწს სლაიდებზე განათავსებენ და ისე წარუდგენენ
კლასს და დამსწრე საზოგადოებას. სლაიდებზე დატანილი იქნება კომუნისტური ატრიბუტიკა,
ისტორიული მიმოხილვა იმ ავადსახსენებელი პერიოდისა. ეს ყველაფერი ფრაგმენტულად ექნებათ
მოწოდებული, ვინაიდან ამ თემის მოკლე ხანში სრულად წარმოდგენა შეუძლებელია. ისაუბრებენ
რეპრესიებზე, რომელმაც შეიწირა მიხეილ ჯავახიშვილის სიცოცხლე.
2.
ლიტერატურა:
კითხულობენ „ეშმაკის ქვას“, აანალიზებენ, გამოკვეთენ
მხატვრულ ხერხებს, ავლებენ პარალელებს სხვა ნაწარმოებებთან; კითხულობენ მთვარისა და
ტოტიას მონილოგს; აქვე გააჟღერებენ მათეულ ხედვას მიხეილ ჯავახიშვილის შესახებ, ვფიქრობ
მეტად ორიგინალურად აღიქვეს ეს თემა.
.
3.ფსიქოლოგები: შეძლებისდაგვარად
შეეცდებიან დაგვანახონ ბრბოს ფსიქოლოგიის ანალიზი „ეშმაკის ქვისა“ და მასთან
დაპარალელებული ნაწარმოებების ფონზე. ისაუბრებენ
ამ საკითხზე ფროიდისა და დ. უზნაძის ნაშრობების
დახმარებით. მათ ჩაწერეს თემში მცხოვრებ ფსიქოლოგ
ზურაბ ბაქრაძის ინტერვიუ მათთვის საინტერესო თემაზე. ამ ინტერვიუს პირველად წარმოადგენენ
გაკვეთილზე.
4.ხელოვნება: ისუბრებენ „ჯაყოს ხიზნებზე“ კინომუსიკაზე, მსახიობებზე, რომლებიც
მთავარ როლებს ასრულებენ თეატრსა თუ კინოში
5გეოგრაფია: წერაქვის ფიზიკურ- გეოგრაფიული მიმოხილვა, რომელიც ასევე სლაიდებზე
იქნება განთავსებული
ბოლოს წარმოადგენენ ყველა ჯგუფის მიერ შექმნილი სჯაიდებისგან
შექმნილ სლაიდშოუს, რომელიც საინტერესო სანახავი იქნება და ასევე სასარგებლო სასწავლო
რესურსც.
მოსწავლის თვითშეფასების რუბრიკა
რა გავიგე
|
რის გაგება მსურს
|
ჩემი წილი შრომა ჯგუფში
|
მასწავლებლის
შეფსების სქემა
ჯგუფები
|
აუდიტორიასთან
კავსირი 2 ქულა
|
საკუთარი თავის ფლობა 2ქულა
|
ნაშრომის ინფორმაციულობა
2 ქულა
|
ნაშრომის დიზაინის ეფექტურობა
2 ქულა
|
|
როდესაც ყველა
ჯგუფი დაასრულებს გამოსვლას ისინი წარმოადგენენ ერთობლივ სლაიდშოუს, რომელიც ალბათ
საინტერესო სასწავლო რესურსი იქნება ისევე, როგორც ცალკეული ჯგუფების ნაშრომები.
საგანმანათლებლო
რესურსები: ტექნიკა და ინტერნეტი: კომპიუტერი, ინტერნეტი, პროექტორი, ეკრანი; საწერი
საშუალებები, ფანქარი, კალამი დაფა.
ინფორმაციის წყაროები:
სახელმძღვენელოები, ინტერნეტი, მასწავლებლის კონსულტაცია;
ელექტრონული რესურსები: google.com; youtybe.com; პოვერ პოინტი;
ინტერნეტი.